تقویت مرز مشترک با افغانستان محور مذاکرات

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به گزارش «قدس آنلاین» ،  «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان ساعتی قبل با ژنرال «جوزف وآتیلا» فرمانده ستاد مرکزی آمریکا در «کاخ ملت» شهر دوشنبه دیدار و گفت‌وگوی کرد.

بر اساس گزارش مرکز مطبوعاتی رئیس جمهور تاجیکستان، رحمان و فرمانده ستاد مرکزی آمریکا طی این ملاقات چشم انداز همکاری‌های دوشنبه و واشنگتن در زمینه های نظامی که هدف آن تامین امنیت و ثبات در منطقه عنوان می شود را مورد بررسی قرار دادند.

تاکید بر گسترش همکاری های مرزی، از جمله تقویت توانایی و امکانات نیروهای مرزبانی تاجیکستان در مناطق هم مرز این کشور با افغانستان در پس منظر افزایش خطرات از سوی گروه های تروریستی و افراطی بین المللی از موضوعات محوری این دیدار بوده است.

تاجیکستان با آمریکا در چارچوب برنامه های «کمک مالی بین المللی»، «آموزش نظامی»، «مبارزه با تروریسم بین المللی و قاچاق مواد مخدر» و فعالیت مرکز ملی آموزش مبارزه علیه تروریسم و مواد مخدر در تاجیکستان، همکاری می‌کنند.

سفر این مقام آمریکایی در حالی به تاجیکستان صورت می‌گیرد که در مدت اخیر همکاری‌های نظامی دوشنبه و واشنگتن به صورت چشمگیری افزایش داشته است.

آمریکا برای حضور در منطقه و مخالفت با سیاست های روسیه همواره به بهانه‌های مختلف راه نفوذی در کشورهای آسیای مرکزی پیدا کرده است.

حضور در پایگاه «خان آباد» ازبکستان و همچنین حضور چند ساله در پایگاه «ماناس» در قرقیزستان گویای این مطلب می‌باشد.

برگزاری رزمایش اخیر بین نیروهای آمریکا و تاجیکستان گویای این مطلب است که واشنگتن با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید برنامه‌های تازه‌ای برای منطقه ژئوپلتیک آسیای مرکزی دارد.

نویسنده : امیر بازدید : 8 تاريخ : سه شنبه 5 ارديبهشت 1396 ساعت: 18:17

فهرست وبلاگ