برجام نتوانسته انتظارات ایرانی ها را آنگونه که بود فراهم کند/ نرخ بیکاری به ۱۱ درصد افزایش یافته

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 به گزارش «قدس آنلاین» به نقل از شبکه تلویزیونی و رادیویی ان‌بی‌سی نیوز  آمریکا، دولت روحانی اگرچه در لغو برخی تحریم‌های علیه ایران موفق بوده  اما در عین حال امیدها برای قشر پایین و متوسط جامعه ایران در زمینه تاثیرات مثبت برجام تیره و تار شده است. نرخ بیکاری به ۱۱ درصد افزایش یافته و تخمین‌ها نشان می‌دهد این آمار برای قشر جوان بیش از ۳۰ درصد است.

برای بخش قابل توجهی از مردم ایران به خصوص قشر ضعیف و متوسط صحبت کردن از تولید ناخالص داخلی و قیمت دلار در برابر ریال مفهوم کمی دارد چیزی که برای آنها مهم است قیمت بنزین، غذا است و همچنین یارانه‌ای که روحانی بارها تلاش کرده است آن را کاهش داده و یا قطع کند.  

صنم وکیل از جمله همکاران مؤسسه رویال یونایتد سرویس لندن طی مصاحبه‌ای اعلام کرده است که این یک انتخابات با موضوع اقتصادی است و اقتصاد ایران نیز به توافق هسته‌ای گره خورده است.  

در سال ۲۰۱۳ روحانی با وعده خارج کردن ایران از انزوای بین‌المللی روی کار آمدن در سال ۲۰۱۵ توافق هسته‌ای بین این کشور و آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان امضا شد و این توافق برخی تحریم‌های علیه ایران را لغو کرد.

دونالد ترامپ از زمان پیش از روی کار آمدن و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نسبت به برجام بدبین بود و آن را بدترین توافق بین‌المللی خواند. دولت وی ماه گذشته نیز اعلام کرده بود که ایران‌ها به طور کامل به برجام عمل کرده‌اند.

تمام کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران نیز اعلام کرده‌اند که به برجام پایبند خواهند بود.

در حال حاضر سید ابراهیم رئیسی نامزد ۵۶ ساله انتخابات ریاست جمهوری ایران اصلی‌ترین رقیب روحانی در انتخابات محسوب می‌شود.

در حال حاضر پیش‌بینی نتیجه انتخابات سخت است و تا پیش از برگزاری آن، پیش‌بینی نتیجه آن تقریباً غیرممکن خواهد بود اما آنچه از رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های دولتی ایران بر می‌آید کارشناسان معتقدند که رقابت بین این دو کاندیدا بسیار نزدیک خواهد بود.

چیزی که برای برخی از اقشار جوان جامعه ایران مهم است این است که آنها می‌خواهند رئیس جمهور آینده این کشور بر اوضاع اقتصادی تاثیرگذار بوده و دروازه بین‌المللی را در برابر ایران بگشایند.

به همین خاطر روحانی تاکنون در سخنان خود بیشتر جوانان و بخصوص آنهایی را که تمایلات غربی دارند را مورد خطاب قرار داده است و به دنبال جذب آنها بوده است که بخش قابل توجهی از این قشر در شهرهای بزرگ ایران زندگی می‌کنند.

در حال حاضر توافق هسته‌ای نتوانسته است انتظارات آنها را آنگونه که بود فراهم کند.

چیزی که مهم است این است که رئیس جمهور می‌تواند نقش قابل توجهی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

نویسنده : امیر بازدید : 11 تاريخ : پنجشنبه 28 ارديبهشت 1396 ساعت: 13:17

فهرست وبلاگ