درخشش جوان افغانستانی با عصای هوشمند در جشنواره خوارزمی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «راز ابدی بودن دنیا دریافتنی بودن آن است و این واقعیت که دنیا را می‌توان دریافت، یک معجزه است». این جمله متعلق به آلبرت انیشتن نابغه و فیزیکدان مشهور دنیا است که بیش از هزار و 158 اختراع به جامعه بشریت تقدیم کرد.

«سیدرضا حسینی» مخترع افغانستانی که به تازگی توانسته است عصای هوشمندی را ویژه کمک به نابینایان اختراع و در جشنواره خوارزمی ثبت کند در مسیر علمی زندگی‌اش از این نابغه بزرگ جهانی الگو‌برداری و خدمت به جامعه بشری را وظیفه خود می داند.

این مخترع افغانستانی آلبرت انیشتن را شخصیت بزرگ و ممتازی معرفی می‌کنند که با وجود مشکلات و سختی‌ها با پشتکار به موفقیت رسید.

ساخت عصای هوشمند توسط جوان افغانستانی

رضا موفق شده است که یک عصای هوشمند ویژه نابینایان و افراد کم‌بینا را اختراع کند و آنها را از خطرات و موانع پیش رویشان آگاه کند. اما این جوان افغانستانی که سعی داشت اختراع خود را برای شرکت در جشنواره خوارزمی به ثبت برساند با مشکل روبه رو شد.

با وجود اینکه برخی رسانه ها سعی داشتند از عدم ثبت اختراع این دانش آموز افغانستانی در جشنواره خوارزمی از آب گل آلود ماهی بگیرند، موفق نشدند چرا که رضا توانست حتی پس از مهلت تعیین شده برای شرکت در این جشنواره اختراعش را ثبت کند.

در مسیر رسیدن به موفقیت افراد بسیاری رضا را همراهی کرده اند، رضا از مادرش به عنوان زنی بزرگ یاد می‌کند که در سختی‌ها و مشکلات یار و یاور همیشگی وی بوده است.

سختی ها و موانع قابل حل در زندگی است

رضا معتقد است که سختی ها و موانع هرچقدر هم بزرگ باشد با تلاش و توکل می‌توان آنها را از سر راه برداشت.

«پژمان قضایی» مدیر موسسه کودکان پاناک از جمله افرادی است که در مسیر ثبت اختراع رضا در جشنواره خوارزمی همراه وی بوده است.

مدیر موسسه کودکان پاناک در گفت‌و‌گو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس از نحوه چگونگی آشنایی خود با این دانش آموز  افغانستانی گفت و خاطر نشان کرد: نژاد و جنسیت برای ما اهمیتی ندارد و برای همین وقتی با رضا آشنا شدم سعی کردم که به وی کمک کنم.

وی با اشاره به برگزاری کلا‌س‌هایی برای دانش آموزان با استعداد توسط این موسسه گفت: برخی از دانش آموزان ما را کودکان اتباع خارجی تشکیل می‌ دهند که دانش آموزان افغانستان هم در بین آنها هستند، برای ما نژاد مهم نیست در صورت توان از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم.

دانش آموزان افغانستانی که متولد ایران هستند

مدیر موسسه کودکان پاناک هوش و استعداد رضا را مثال نزدنی می‌داند و می‌گوید که بسیاری از کودکان افغانستانی در ایران متولد و با فرهنگ ما رشد کرده اند، آنها با ما بوده‌اند و باید از حقوق شهروندی برخوردار باشند.

قضایی می‌گوید این دانش آموز افغانستانی از طریق بنیاد کودک به ما معرفی شد و بعد از امتحان تست هوش و مصاحبه وی انتخاب و در کلاس‌های ما و دو دوره مسابقات ما شرکت کرد.

وی با بیان اینکه رضا مسیر نسبتا طولانی را با شوق و انگیزه از ورامین برای شرکت در کلاس‌ها می‌آمد، گفت: رضا به قدری پیگیر بود که دوره‌های آموزشی وی افزایش یافت و با وجود محرومیت همه تلاش خود را برای رسیدن موفقیت کرد.

مدیر موسسه کودکان پاناک در رابطه با مشکل پیش آمده برای رضا برای ثبت اختراعش در جشنواره خوارزمی گفت: به دلیل اینکه جشنواره خوارزمی یک جشنواره داخلی است اتباع خارجی حق شرکت در این جشنواره را نداشتند.

حضور دانش آموز افغانستانی در جشنواره خوازمی

قضایی ضمن تشکر و قدرانی از مسوولان آموزش و پروش ایران و جشنواره خوارزمی افزود: اما پس از پیگیرها با وجود اینکه مهلت جشنواره خوارزمی به پایان رسیده بود، رضا توانست در این جشنواره اختراعش را ثبت کند و خوشبختانه حقی از وی ضایع نشد.

اما رضا 17 سال دارد و هنوز در ابتدای راه قرار دارد، وی برنامه‌های فراوانی را برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده و قصد دارد تا برای رسیدن به آنها از پا ننشیند.

وی در گفت وگو با خبرنگار ما از مشکلات و سختی‌هایی که در طول مسیرش داشته گفت و عنوان کرد: در مسابقاتی که در اسفند سال 95 برگزار شد مقام دوم مسابقات را کسب کردم.

این دانش آموز افغانستانی می‌گوید که جشنواره خوارزمی همزمان با هفته پژوهش آبان سال جاری برگزار می‌شود و امیدوار است که اختراعش یکی از برگزیده‌های این جشنواره باشد.

رضا در کلاس سوم دبیرستان در رشته علوم تجربی مشغول تحصیل است و دوست دارد در آینده در رشته پزشکی درس بخواند.

خدمت به مردم انگیزه دانش آموز افغانستانی

این مخترع افغانستانی انگیزش از پزشک شدن را خدمت به مردم جامعه می داند و می‌گوید در این مسیر همه تلاش خودش را انجام خواهد داد.

رضا در پایان صحبت‌هایش می‌گوید که خداوند در قرآن می‌فرماید که بعد از هر سختی آسانی است و خداوند این جمله را دوبار تکرار کرد که نگران هیچ چیز در دنیا نباشیم.

انتهای پیام/ح

نویسنده : امیر بازدید : 13 تاريخ : دوشنبه 1 خرداد 1396 ساعت: 19:16

فهرست وبلاگ