مشکلات بیرونی، آموزش و پرورش را زمین‌گیر کرده است/ «خیّرین» مدرسه کوچک نسازند

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر اظهار داشت: این جمله که «حال آموزش و پرورش خوب نیست» را قبول ندارم زیرا آموزش و پرورش علی رغم ضعف‌ها، دستاوردهای خوبی دارد.

وی ادامه داد: توفیق داشتم در زمان تدوین سند آموزش و پرورش در کنار محققان باشم و آسیب های آموزش و پرورش را احصا کردیم و نگاه پژوهشگرانه وجود داشت؛ قبول داریم آسیب‌هایی وجود دارد اما به آن صورت که حال آموزش و پرورش خوب نباشد، نیست و شاید تعبیر مناسبی به خصوص در آغاز سال تحصیلی نباشد چرا که معلمان و مدیران ما زحمات فراوانی می‌کشند و شاید بیش از آنچه باشد که آموزش و پرورش هزینه می‌کند.

نوید ادهم اضافه کرد: وزرای مختلف آموزش و پرورش تلاش کردند اما چرا نتوانستند موفقیتی که می خواستند در این زمینه داشته باشند چون مشکلات بیرونی بر مشکلات درونی، سایه انداخته و آموزش و پرورش را زمین‌گیر کرده است.

وی افزود: بر اساس تقسیمات کشوری، 350 استان و منطقه در کشور داریم اما در آموزش و پرورش حدود 720 منطقه آموزش و پرورش داریم یعنی 720 اداره داریم و هر اداره، کارمند و مستخدم دارد و این در حالیست که برخی مناطق کمتر از 1000 دانش‌آموز دارد؛ این مشکل وزیر نیست بلکه مشکل بیرون سیستم است. 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به ترکیب ناموزون نیروی انسانی آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: باید کاوشی شود چرا این مشکل است که البته بخشی مربوط به تصمیمات دستگاه‌های بیرونی است؛ حدود 270 هزار نفر نیروی مجموعه آموزش و پرورش شدند در حالی که خیلی‌ها توانمندی‌ها و شایستگی‌های مورد نیاز ما را نداشتند و البته ممکن است برای سوادآموزی خوب بودند اما مناسب ما نبودند.

وی با تأکید بر اینکه اعتقاد به وجود مشکلات و کاستی در آموزش و پرورش داریم، بیان داشت: پیش بینی مسئولان برای تدوین سند تحول نیز به همین دلیل بود چرا که وضعیت موجود مطلوب نبود. 

نوید ادهم با بیان اینکه یکی از خطاهای استراتژیک مدیریت کشور، کوچک انگاری آموزش و پرورش است، گفت: علی رغم تأکیدات و فرمایش مسئولان نسبت به اهمیت آموزش و پرورش اما در عمل به آموزش و پرورش نپرداختند و باید اصلاح نظام کشور را از آموزش و پرورش شروع کنیم؛ به عبارت دیگر اگر به دنبال انسان فرهیخته، متدین و کارآمد هستیم باید از آموزش و پرورش شروع کنیم و یک معلم با توانمندی بالا می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی با اشاره به تصویب زیرنظام فضا و تجهیزات در شورای عالی آموزش و پرورش، افزود: این زیرنظام به سازمان نوسازی مدارس ابلاغ شده است و در آن به ویژگی فضای مدارس اشاره شده است؛ از 106 هزار مدرسه، 43 هزار مدرسه دارای کمتر از 50 دانش آموز است. ما از دولت و خیرین می خواهیم که مدرسه کوچک نسازنند بلکه مدرسه بزرگ با سالن ورزشی، کتابخانه و کارگاه ساخته شود. مثلا چند خیر با هم یک مدرسه بسازند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به مشکل هیأت علمی شدن اساتید دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: وزارت علوم هنوز زیر بار نرفته است و برخی اساتید 20 سال سابقه دارند و از نظر ارتقای علمی و تخصصی چندین سر و گردن از برخی اعضای هیأت علمی بالاتر هستند و اگر وزارت علوم به کمک ما بیاید می‌توانیم نیروهای قوی را به تربیت معلم بیاوریم.

وی با اشاره به مشکل مدرسه کنکور به جای مدرسه زندگی، اظهار داشت: تا زمانی که کنکور به این شکل و شمایل باشد آموزش و پرورش نمی تواند اثربخش باشد و سند تحول نمی‌تواند اجرا شود. 

نوید ادهم به نقش خانواده ها اشاره کرد و افزود: بسیاری از خانواده ها به دلایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی از آموزش و پرورش موفقیت در کنکور را می خواهند. برای اصلاح سیستم‌ها در سازمان ها، یکی نگاه از بالا به پایین و دیگری از پایین به بالاست که در کشور ما هر دو وجود دارد. ضمن اینکه سند تحول برای مشکلات حرف دارد و هم مدیران، معلمان و خانواده ها هستند که باید طلب کنند و همچنبن رسانه ملی و سایر رسانه ها نیز باید به کمک بیابند.

وی ادامه داد: معمولا پدر و مادرها خود را برای فرزندان شان به سختی می اندازند مثلا خودشان لباس ندارند برای بچه هایشان لباس می گیرند؛ معتقدم در کل نظام باید این کار را کنیم و هر چه داریم صرف بچه ها کنیم و یک پنج سالی همه دستگاه ها خود را به سختی بیندازند و برای بچه‌هایمان هزینه کنیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: با توجه به تقارن آغاز سال تحصیلی با ماه محرم، امیدواریم بتوانیم پیام امام حسین(ره)، آزادی و عدالت را به دانش‌آموزان منتقل کنیم. 
انتهای پیام/

http://fna.ir/a0y1jm

اخبار مرتبط

اکثر فضای پردیس‌ها تخریبی است/ برای حل مشکل عمرانی دانشگاه فرهنگیان 15 هزار میلیارد تومان نیاز است96/06/25 - 02:09نگاه دولتمردان به آموزش و پرورش تنزل پیدا کرده است96/06/25 - 00:59حال آموزش و پرورش اصلاً خوب نیست/ «معلم» رقیب پیدا کرده است/ نقش کنکورچی‌ها در عدم حذف کنکور96/06/25 - 00:33آزمون‌های ورود به مدارس از کنکور مخرب‌تر هستند96/06/25 - 01:32«شهید محسن حججی» فارغ‌التحصیل رشته کاردانش بود/ روح دانش‌آموزان 12 و 15 ساله را با آزمون‌های ورودی مدارس آزرده می‌کنیم96/06/25 - 01:56بین حرف و عمل در اهمیت آموزش و پرورش فاصله است/ کنکور یک غده سرطانی است96/06/25 - 00:45راهکار عدم اجرای سلیقه‌ای سند تحول/ نباید خانواده‌ها را از آموزش و پرورش نااُمید کرد96/06/25 - 00:40
نویسنده : امیر بازدید : 9 تاريخ : شنبه 25 شهريور 1396 ساعت: 7:08

فهرست وبلاگ