لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های درون و برون سازمانی برای نظارت بر اجرای مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش | بلاگ

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های درون و برون سازمانی برای نظارت بر اجرای مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مجید رعنایی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در جلسه هماهنگی با گروه‌های نظارتی این شورا با اشاره به اینکه هدف نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای عالی هدایت‌‌گرایانه، خیرخواهانه، اصلاح، رفع موانع، محدودیت‌ها و چالش‌های اجرای مصوبات است، اظهار داشت: در این زمینه تعامل بین دست‌ اندرکاران تدوین و تصویب مصوبات و کارشناسان و مجریان ذیربط و نظارت بر حسن اجرا از عوامل مهمی است که منجر به تحقق اهداف مصوبات خواهد شد.

وی افزود: منظور از نظارت بر حسن اجرای مصوبات، رصد و مراقبت مستمر از فرآیند اجرای مصوبات از طریق تعامل و دریافت اطلاعات، مقایسه آن با وضع مطلوب و اراه بازخورد به مراجع ذیربط برای کمک به تحقق اهداف مورد انتظار مصوبه است.

رعنایی با اشاره به اهداف نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای عالی، اضافه کرد: کمک به اثربخشی مصوبات، حصول اطمینان از صحت اجرای مطلوب مصوبات مطابق با انتظارات پیش‌بینی شده، شناسایی نقاط قوت و موانع، محدودیت‌ها، نارسایی‌ها و مشکلات اجرایی مصوبات، ارائه پیشنهادها و راهکارهای مناسب برای حل مسائل و مشکلات اجرایی و یا بازنگری و اصلاح مصوبات از جمله مهمترین این اهداف است.

وی دقت و صحّت، رعایت اخلاق و حقوق انسانی در نظارت را از اصول حاکم بر نظارت بر حسن اجرای مصوبات برشمرد و گفت: نظارت باید نیازهای اطلاعاتی شورای عالی و کمیسیون‌های مربوط را در حوزه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برطرف کند و روش‌های نظارتی باید با توجه به نوع مصوبه، موقعیت‌های مختلف، واقع‌بینانه و مقرون به صرفه طراحی و اجرا شود.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اظهار داشت: نظارت باید با رعایت اخلاق حرفه‌ای و حمایت از حقوق افراد همراه باشد و ناظران باید در تعامل با افراد به شأن و ارزش انسانی آنان احترام بگذارند و اطلاعات حاصل از نظارت باید از مقبولیت، پایایی و روایی لازم برخوردار باشد.

وی با اشاره به سیاست‌ها و خط مشی‌های نظارت و ارزشیابی مصوبات شورای عالی، افزود: تأکید بر اجرای نظارت عالیه و کلان، هم‌افزایی نظارتی در سطوح مختلف نظام آموزشی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های درون و برون سازمانی، تقویت روحیه خود کنترلی و خود ارزیابی، گسترش دامنه تعامل با ذی‌نفعان، استفاده از اعضای شورا و کمیسیون‌های وابسته در فرایند نظارت، استفاده از فناوری‌های نوین، توجه به صرفه‌جویی در بهره‌گیری از منابع، از جمله این سیاست‌ها و خط مشی‌هاست.

رعنایی با اشاره به مراحل چهارگانه نظارت، اظهار داشت: برای هریک از مصوبات، باید پیشنهاد نظارت تنظیم و به اجرا درآید تا اصول حاکم بر نظارت به ویژه اصل دقت و صحت مورد توجه قرار گیرد.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان انواع نظارت، گفت: یکی نظارت برنامه‌ای است، یعنی فعالیت‌های نظارتی بر اساس برنامه‌های مدون و منظم سالانه و با توجه به محدودیت‌های زمانی، مالی و انسانی و با مطمح نظر قراردادن ملاک‌های گستره و شمولیت مصوبه، اهمیت و ضریب بالای تأثیرگذاری مصوبه، آزمایشی بودن مصوبه، جدیدالتصویب بودن مصوبه و ... صورت می‌پذیرد.

رعنایی افزود: نظارت فوق العاده، مجموعه فعالیت‌هایی است که نظارتی خارج از برنامه‌ریزی مستمر سالانه که حسب دستور مقامات مذکور در ماده 4 آیین‌نامه داخلی شورا در محدوده موضوع ارجاعی انجام می‌گیرد.

وی درباره نظارت موردی، اظهار داشت: فعالیت‌های نظارتی برای بررسی مشکلات گزارش شده در محدوده وظایف و اختیارات دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش صورت می‌گیرد.

رعنایی با اشاره به سطوح نظارت بر حسن اجرای مصوبات، ابراز داشت: مصوبات شورای عالی عموماً از نظر محتوایی با سطوح گوناگون وزارت آموزش و پرورش مرتبط است و این مصوبات در حوزه‌های ستاد، استان، منطقه و واحدهای آموزشی اجرا می‌شود لذا سطوح نظارت برحسن اجرای مصوبات از حوزه ستادی تا واحدهای آموزشی است.

وی درباره روش‌های نظارت، گفت: هیأت‌های بازدید کننده متشکل از اعضای شورای عالی و کمیسیون‌های آن، مدیران و کارشناسان دبیرخانه، کارشناسان ذی ربط از معاونت‌های حوزه ستادی و در صورت ضرورت از بازنشستگان آموزش و پرورش است که براساس موضوع مصوبه و به منظور نظارت مستقیم به استان‌ها و مراکز مورد نظر جهت مشاهده و مصاحبه اعزام خواهند شد.

رعنایی تصریح کرد: روش نظارت غیرمستقیم مورد بعدی است که براساس شاخص‌ها و ابزارهای نظارتی، اطلاعات موردنیاز با هماهنگی و همکاری حوزه‌های ذیربط ستادی و استانی جمع‌آوری می‌شود و یکی دیگر ارتباط با مجریان و دریافت اطلاعات مورد نیاز از طریق سایت شورای عالی است.

وی افزود: به منظور تقویت و توسعه مشارکت مجریان در امر نظارت، از همکاری نماینده دبیر کل شورای عالی در استان‌ها و بخش‌های مختلف حوزه ستادی در جهت تحقق اهداف سازمانی برعملکرد مجریان نظارت می‌کنند.

رعنایی خاطر نشان کرد: گزارش تیم‌های نظارتی از استان‌ها در دسترس اعضای شورای عالی، کمیسیون‌های وابسته به آن و حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

معاون دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش تأکید کرد: با توجه به اینکه وجود ضمانت‌های اجرایی، الزام آور بودن هر قاعده حقوقی را تأمین می‌کند لذا ضرورت دارد رابطه مشخصی بین نتایج گزارش‌های نظارتی و تشویق و تنبیه دست‌اندرکاران اجرای مصوبات پیش‌بینی شود.

انتهای پیام/

http://fna.ir/a24iku
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

بهرهگیری,ظرفیتهای,سازمانی,...
نویسنده : امیر بازدید : 4 تاريخ : سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت: 23:20