وضعیت سازمان ملی جوانان در نیمه نخست سال آینده مشخص می‌شود

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، ‎سید فرید موسوی در نخستین همایش مجمع ملی سازمان‌های مردم نهاد که در شیراز در حال برگزاری است با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد از دو منظر مردمی بودن و تلاشگر بودن اهمیت دارند، گفت: این سازمان‌ها به صورت جمعی تحقق اهداف و برنامه‌های خود را در مدنی‌ترین و مردمی‌ترین قالب دنبال می‌کنند.

وی ادامه داد: سمن‌ها در سال‌های اخیر رشد روز آفرینی را تجربه کردند و دولتی مستقر شد که زمینه توسعه و پیشرفت سمن‌ها را مطرح کرد؛  توسعه سمن‌ها امر صرفا ملی نیست و در کشورهای توسعه یافته هم نقش فعال سمن‌ها را می‌بینیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در صحنه‌های بین‌المللی سه بازیگر اصلی یعنی دولت‌ها، اقتصاد و نهادهای مردمی هستند که به عنوان بازیگران اصلی جامعه مدنی در حوزه های مختلف نقش ایفا می‌کنند؛ پاسخ به همه نیازهای کشور صرفا با تکیه بر دولت نمی‌تواند ثمربخش باشد.

موسوی با بیان اینکه مفهوم توسعه، امروز گسترده‌تر شده و توسعه پایدار مدنظر قرار گرفته است، ابراز داشت: بدون مشارکت مردم این توسعه به دست نمی آید و اگر می‌خواهیم این مشارکت پایدارتر و مردمی‌تر باشد، سمن‌ها حائز اهمیت می‌شوند.

وی تأکید کرد: ‎بالفعل کردن استعداد و ظرفیت‌های انسانی مد نظر است زیرا با بهره‌گیری از این ظرفیت‌های انسانی که ممکن است به فراموشی سپرده شود، به توسعه کشور کمک می‌شود؛ کشور ما با این قشر عظیم تحصیل کرده، مسئولیتی را برای ما دیکته می‌کند که حتما توسعه سمن‌ها را باید فراهم کنیم.

رئیس فراکسیون جوانان مجلس اظهار کرد: با وجود فعالیت سمن‌ها هنوز بستر فعالیت آنها به درستی تعریف نشده است. باید نگرانی‌های نامربوط برخی نسبت به حوزه سمن‌ها و جوانان را برطرف کنیم و بستر پویایی و تحرک جوانان را فراهم سازیم.

به گفته وی برای پاسخ دهی به چالش‌های اساسی موجود در کشور باید از این ظرفیت‌های بی بدیلی که در اختیار ماست، بهره برد و می‌توان با تکیه بر همین جوانان برای رفع مشکلات آنان برنامه‌ریزی کرد و اگر امروز برای این چالش‌ها تدبیری نشود، مطمئنا این چالش‌ها چندسال بعد بسیار بیشتر می‌شود.

موسوی خاطر نشان کرد: کشور در حال حاضر مسایل پیچیده خاص خود را دارد که جوانان برای رفع مشکلات ، خود می‌توانند به خوبی پیشنهاد دهند و راهکار ارائه کنند.

وی با بیان اینکه از ورود جوانان برای حل معضلات کشور استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: فراکسیون جوانان به جد به دنبال توسعه فعالیت سمن ها و جوانان است.

وی افزود: یکی از مسایل امروز، بحث عدم شفافیت است و شما برنامه‌ای بگذارید و مسائل خود را شفاف در اختیار مردم قرار دهید و شما بحث شفافیت را در کشور راه بیندازید.

رئیس فراکسیون جوانان مجلس ادامه داد: ‎اگر سمن‌ها در این امر پیشرو باشند می‌توانیم شفافیت را در همه جای کشور مطالبه‌گری کنیم و این را به شکل یک فرهنگ جا بیندازیم. ۳۷ نفر از همکاران در مجلس زیر ٤٠ سال سن دارند که در فراکسیون جوانان حضور دارند. 

وی افزود: سازمان برنامه در بحث جوانان به درستی اقدام نکرد و گلایه جدی داریم که بودجه مختص جوانان، اختصاص نیافت. امیدواریم این اعتبارات تخصیص یابد و ما به دنبال آن هستیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ‎استفساریه ای برای قانون منع استفاده از بازنشستگان ارایه کردیم اما به نحوی تلاش کردند این قانون بدرستی اجرا نشود.

موسوی گفت: دولت لایحه ای برای احیای سازمان ملی جوانان ارایه کرد که در مجلس از آن استقبال می کنیم. فراکسیون جوانان هم طرح دیگری برای آن ارایه کرد که اگر به هر دلیلی آن طرح به نتیجه نرسید در نیمه اول سال آینده وضعیت  سازمان ملی جوانان مشخص شود.
انتهای پیام/

...
نویسنده : امیر بازدید : 14 تاريخ : جمعه 6 بهمن 1396 ساعت: 17:14

close
تبلیغات در اینترنت